Зеленодольськ. ДНЗ «Попелюшка»

ДОСВІД  РОБОТИ  ДНЗ «ПОПЕЛЮШКА»
З  ВПРОВАДЖЕННЯ  ТРВЗ – ТЕХНОЛОГІЇ
ЯК  ЗАСОБУ  ФОРМУВАННЯ  КРЕАТИВНОСТІ

Напрямки  перебудови  освіти  на  принципах  особистісно  орієнтованого  підходу  та   педагогіки  співробітництва,  визначені  національною  доктриною  розвитку  освіти  в  Україні,  законами  України «Про  освіту», «Про  дошкільну  освіту»,  Базовим  компонентом  дошкільної  освіти,  передбачають  виховання  творчої особистості.

Творчість -  це   діяльність   людини  по  створенню  матеріальних  та  духовних  цінностей.  Дитячу  творчість  слід  розуміти  як  створення  дитиною  суб’єктивно  значущого  для  неї  продукту-малюнка,  конструкції,  гри,  оповідання,  створення  невідомих  раніше  деталей,  що  по-новому  характеризують  створюваний  образ;  застосування  засвоєних  раніше  способів  зображення  або  засобів  виразності  у  новій  ситуації;  прояв  ініціативи  в  усьому.

Передумовою  творчості,  прояву  творчих  здатностей  дітей  є  креативність.

Креативність  -   характерна  риса  творчої  особистості,  що  дає  змогу  генерувати  оригінальні  ідеї  та  обирати  нешаблонні  шляхи  розв’язання  проблем.  Креативність  сприймається  як синонім  творчої  активності, що  виявляється  в  домінуванні  допитливості,  прагненні  до  пізнання  у  спроможності  долати  стереотипи.  Креативність  можна  розглядати  як  основу  продуктивного  розвитку  дошкільника,  як  потенціал,  що  забезпечує  його  зростання,  властиве  так  чи  інакше  кожній  дитині.  А  результат – дитяча  творчість.

Саме  на  формування  креативності,  як  однієї  із  базових  якостей  особистості, націлює  обласний  відділ  освіти,  визначивши  пріоритетом  науково-методичний  проект «Креативна освіта  для  розвитку  інноваційної  особистості».

Виходячи  з  поставлених  завдань,  з  метою  формування  креативної  особистості,  педагогічний колектив  «Попелюшки»  вирішив  застосувати  методи  та  прийоми  ТРВЗ.  Тим  паче,  що  з  ТРВЗ  ми  знайомі  ще  з  2000року  і   частково  впроваджували  елементи  цієї  системи  в  практичну  роботу  з  дітьми.

З    недавніх  пір  ми  активізували  свої  зусилля  в  освоєнні  «тризовських»  методів:

*   провели  педагогічну  нараду «Психолого - педагогічне  забезпечення

розвитку  творчих  здібностей  в  дошкільному  віці»,  де  розглядалося

значення  ігрової,  художньо-естетичної,  театральної  діяльності,

конструювання  у  формуванні  творчої  особистості;

*   Тренінги  «Світ  творчості  навколо  мене»,  «Я у  світі  креативності», «Я

у  мінливому  творчому  світі (Н.Городнова,  старший  викладач  кафедри

практичної  психології),

*   майстер – клас  «ТРВЗ  у  розвитку  творчих

можливостей  особистості»,  що  сприяли  виявленню  пізнавальної

потреби, творчого  інтересу,  бажання  бути  креативним, та  виявили

особистий  творчий  потенціал  педагогів.

Слідуючий  етап  роботи  нашого  колективу  в  цьому  напрямку  було  проведення  діагностування  дошкільнят  середньої  та  старшої  груп,  для  виявлення  їх  рівня  розвитку  креативності  та  творчої  уяви.  З  цією  метою  ми  використали  методики  «Відповідності», «Дивна  картинка» (автор   А. Кудрявцев) для  виявлення рівня  розвитку  здатності  до  перетворення  вихідної  цілісності  шляхом  вирішення  протиріччя (вміння  бачити  ціле  раніше,  ніж  частини);  методику  «Казка  про  чорнильницю» ( мета  якої  вирішити  задану  проблемну  ситуацію);

*  тест  креативності «Що  це  таке?»,  який  виявляє  певні  прояви  креативності  в  показниках  швидкості,  гнучкості,  оригінальності  ідей. Розвивати  творчий  потенціал,  навички   аналізувати,  фантазувати,  уявляти  образи, актуалізувати  й   активізувати   особистісного  творчого  розвитку  дошкільнят  можливо  за  наявності    вказаних  якостей  та  можливостей  у  педагога.

Тільки  вихователь,  який  впроваджує  принципи   особистісно-орієнтованої  системи  виховання,   відкритий  для  інновацій,  завжди  в  пошуку  ефективних  методів  (технологій)  розвитку  та  виховання,   здатний  допомогти  вихованцям  пізнати  себе,   розвивати  їх  творчі  здібності,  формувати  свободу  у  прийнятті  творчих  рішень.

Виявленню  творчих  здібностей  педагогів  ДНЗ   допоміг  тест  Х.Зіверта,  який   показав  середній  рівень  розвитку.  Результати  тесту  дали   поштовх  для  виконання  практичних  завдань  та  тренувань  з  цим  тестом.

Більш    втішні  результати  тесту  на  виявлення   дивергентного   мислення,  який  вказав, що  здатність  до  нестандартного  мислення  учасників  тестування,  вища  загального  рівня.

З  2010  року  наш  колектив  приділяє  поглиблену  увагу становленню  креативності  дошкільнят,  розвитку  їх творчої  уяви.  Педагогами  створений «банк  інформації»  -  це  теоретичний  та  практичний  матеріал  для  роботи  з  дітьми  молодшого  та  старшого  дошкільного  віку  з  використанням  методів  та  прийомів ТРВЗ.  Сюди  ми  зібрали  інформацію  з  журналів «Дошкольное  воспитание», «Дошкільне  виховання», «Палітра  педагога», «БВДС».

Вихователі  вже  опрацьовують  з  дітьми  метод  спроб  і  помилок,  метод  фокальних  об’єктів (МФО),  знаходження  зовнішніх  та  внутрішніх  ресурсів,  метод  протиріччя,   функціонально-вартісного  аналізу,  синектику,  моделювання  маленькими  чоловічками  (ММЧ).

Сподіваюся,  що  робота,  в  цьому  напрямку  допоможе  нашим   дошкільнятам  стати  кмітливими,  навчить   швидко  діяти  в  життєвих  ситуаціях,  приймати  оригінальні  рішення,  сприятиме  розвитку  здатності  до  пошукових  дій,  активізує  їх  творчий  потенціал